Môj nákup
Čakajte prosím

Prázdny košík

Akú zbraň vybrať?

Airsoftové zbrane sú takmer výhradne realistické repliky skutočných zbraní v mierke 1:1. Pracujú na troch základných princípoch pohonu:

  1. - Manuálne

  2. - Plynové

  3. - Elektrické

MANUÁLNY pohon je charakteristický pre lacnejšie pištole či pušky. Vyžaduje natiahnutie piestu pred každým jednotlivým výstrelom. Výhodou je nízka cena a lacná prevádzka. Ideálny pre začiatočníkov. Hoci sú zbrane vyrobené prevažne z plastu, sú nami predávané pištole kvalitný a rozhodne ich nemožno porovnávať s lacnými guličkovými pištoľami z tržníc.

Manuálne pištole nájdete v tejto kategórii. Vrelo odporúčame značku Marui, ktorá stála pri zrode moderných airsoftových zbraní a je synonymom kvality. Poruchovosť týchto pištolí je skôr raritou. Dostrel býva maximálne 30m, pričom na terč je reálne strieľať tak do 15m.

Manuálna dlhé zbrane (okrem odstreĺovacích pušiek) nájdete v tejto kategórii. Sú tu ponúkané tiež populárne brokovnice. Tie strieľa na jedno natiahnutie tri guľôčky naraz. Výhodou dlhých manuálov je ľahšie naťahovanie, pretože ponúka užívateľovi väčšie úchop, než pištoľ. Výkon býva mierne vyššia ako u manuálnych pištoľí. Dostrel je okolo 40 metrov.

Pušky sú veľmi obľúbenou kategóriou a nájdete ich tu. Svojim výkonom patrí k najsilnejším medzi airsoftovými zbraňami vôbec. Je to dané silnou pružinou, dlhou hlavňou a veľkým objemom valca. Môžu mať dostrel aj 60 metrov, pričom často obsahujú aj základný puškohľad a dvojnožku. Na druhú stranu je potrebné si uvedomiť, že plastová gulička nemá rovnaké strelecké vlastnosti ako skutočná strela, alebo aspoň ako diabolka vystrelená zo vzduchovky. Dráha guličky je ovplyvnená mnohými faktormi a presnosť nie je taká, akú od nej často začiatočníci očakávajú.

PLYNOVÝ POHON sa používa prevažne u pištolí, ale aj u dlhých automatických zbraní. Podľa typu hnacej náplne môžeme rozdeliť na:

a) zbrane poháňané stlačeným plynom - propánom. Fľaša sa zvyčajne označuje ako GreenGas. Tú nosí hráč sebou a pred hrou plní zásobník zbrane z tejto fľaše. Plnenie prebieha jednoduchým priložením k ventilu zásobníku na cca 5-7 sekúnd. Výhodou pohonu je rýchlosť plnenia zásobníkov a lacnejšie prevádzka (1fľaša = cca 60 naplnenie). Nevýhodou je nosenie fľaše a zlá funkcia zbrane pri nižších teplotách pod + 10 ° C, kedy už plyn nemá dostatočný tlak.

b) zbrane poháňané oxidom uhličitým - CO2. Ten sa predáva vo forme malých 12g jednorazových bombičiek. Zvyčajne sa vkladajú priamo do zásobníka a po vystrieľanie sa vyhadzujú. Výhodou je o niečo málo vyšší výkon a funkčnosť pri nižších teplotách. Nevýhodou potom drahšie prevádzka a časovo náročnejšie výmena bombičky.

Na jedno naplnenie, alebo bombičku možno potom bez nutnosti naťahovania vystrieľať minimálne celý zásobník. Cca 20-40 rán.

Prepracovanejšie plynové repliky sú vyrobené celé z kovu s realistickou rozborkou a funkcií pohybu záveru pri streľbe. Výhodou plynových pištolí je vysoká realistickosť a nie je nutné pred každým výstrelom naťahovať. Nevýhodou sú vyššie náklady na prevádzku a nefunkčnosť zbraní pri nízkych teplotách.

Širokú ponuku krátkych plynových zbraní, teda pištole a revolvery, nájdete v tejto kategórii. Čím ďalej väčšiu obľubu si získavajú dlhé plynové automatické zbrane. Ich ponuka sa stále zväčšuje a nájdete ich tu.

Posledný a najpopulárnejší skupinou sú ELEKTRICKÉ zbrane. Ako už názov napovedá, o pohon sa stará nabíjací modelársky akumulátor. Ten pomocou elektromotora a prevodového mechanizmu vnútri zbrane naťahuje vzduchový piest. Nie je tak nutné zbraň manuálne pred streľbou naťahovať či plniť plynom. Zbrane strieľa jednotlivými ranami i dávkou. Typickou skupinou elektrických zbraní sú samopaly, útočné pušky a guľomety. Na rozdiel od nekvalitných modelov predávaných na tržniciach a aukčných portáloch, sú nami ponúkané elektrické zbrane vybavené kovovými vnútornosťami. Lacnejšie modely v rozpätí od 70 € do 150 € majú vonkajší telo z plastu. Drahšie modely cca od 150 € až do 270 € sú už celokovové, mnohokrát s pažbením z pravého dreva. Výhodou týchto zbraní je najväčší dostrel z vyššie menovaných princípov (okrem odstreĺovacích pušiek) a rad náhradných či tuning dielov. Lacnejšie elektrické zbrane sú v dnešnej dobe vyrábajú najmä v Číne. Konkurujú atraktívnou cenou a bohatší výbavou, ale ich životnosť býva kratšia. Drahšie, ale bezpochyby kvalitnejšie zbrane, sú vyrábané v Hongkongu, Taiwane a Japonsku. Majú vyššiu životnosť, kvalitnejšie prevedenie, ale v balení spravidla nie je nabíjačka ani akumulátor pre pohon. Preto je treba počítať s dodatočnou investíciou. Tieto zbrane nájdete tu.